Dress code - co to oznacza

Jeśli zaczynasz pracę w biurze lub innej firmie, w której spotykasz się z klientami lub jesteś jej reprezentantem na spotkaniach, słowa „dress code” nie są zaskoczeniem. To sposób ubioru, który musisz należycie uszanować, poprzez stosowanie się do jego zasad i wytycznych. Jak wybrać odpowiedni strój do pracy, pokazując jednocześnie szacunek pracodawcy, współpracownikom oraz klientom? Na co zwracać uwagę, tworząc stylizacje do pracy? I najważniejsze – jakie są najpopularniejsze elementy, którymi wyróżnia się dress code w pracy biurowej? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Dress code – praca w biurze i nie tylko

Dress code to nie jest nic innego jak dosłownie kod ubioru, czyli najprościej mówiąc sposób ubierania się, pasujący do okoliczności. Jeśli myślimy o dress code, jako pierwsza na myśl przychodzi nam z pewnością praca, ale tak naprawdę dress code dotyczy wielu innych dziedzin naszego życia. Nawet casualowy, codzienny styl ubioru to swego rodzaju dress code, tylko w luźnym, niezobowiązującym wydaniu. To także stroje na specjalne okazje jak wesela, bankiety czy imprezy rodzinne.

Dress code w pracy zazwyczaj jest częścią strategii wizerunku firmy. Jest on doskonałym sposobem, aby przedstawić firmę w pozytywnym świetle w oczach zarówno jej potencjalnych, jak i aktualnych klientów lub kontrahentów. Wiele osób postrzega go jako szczegół, ale może on przynieść biznesowi wymierne korzyści, bo będzie dzięki niemu sprawiał wrażenie bardziej prestiżowego i luksusowego.

Dress code – praca w biurze i nie tylko

Jeśli pracujesz w biurze lub innej firmie o formalnym charakterze, wybierz elegancki i stylowy strój do pracy. Zadanie może początkowo wydawać się trudne, szczególnie jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z tego typu stylizacjami. Dlatego przygotowaliśmy dwie podstawowe propozycje, które pomogą Ci łatwo stworzyć swój własny dress code w pracy biurowej.

Sukienki ponad wszystko

Już wiesz, że na Twoim nowym stanowisku wymagany jest odpowiedni dress code? Takie stylizacje do pracy mogą opierać się na eleganckich sukienkach. Wybieraj modele minimalistyczne, które nie są krzykliwe i nie rzucają się za bardzo w oczy. Niech Twoja stylizacja będzie klasyczna i jednocześnie stylowa – sukienka może mieć ciekawy krój, ale niech jej delikatności nie przyćmi np. zbyt wyrazisty kolor. Dobrym wyborem są sukienki w odcieniach neutralnych, np. czerń, szarość, beż, khaki czy granat oraz pastele. Bez problemu dopasujesz do nich dodatki, opierając swoją nową szafę na kilku uniwersalnych elementach.

Wybierając sukienki, które mają stać się bazą Twoich biurowych stylizacji, postaw na wysokiej jakości modele, najlepiej wspierając polskich producentów. Otrzymasz w ten sposób stylowe stroje, które posłużą Ci przez lata. Dlatego właśnie warto wybrać sukienki – one nigdy nie wyjdą z mody, a dodatkowo w prosty sposób odmienisz ich charakter odpowiednimi dodatkami

Minimalistyczny dress code z koszulą w roli głównej

Dress code w pracy może także opierać się na eleganckiej koszuli. Zrób z niej punkt centralny całej stylizacji. Jeśli chcesz pokazać trochę swojej osobowości, zdecyduj się na koszulę we wzór, który jest bliski np. Twoim zainteresowaniom lub po prostu trafia w Twój gust. Twój strój do pracy nie musi być nudny. Powinien być elegancki, ale możesz w nim delikatnie zaakcentować siebie. Wybierz koszulę w stylu boho czy vintage, jeśli tak podpowiada Ci serce. Do koszuli dołącz klasyczne spodnie o lekko zwężanym kroju, które idealnie wpisują się w biznesowy dress code. Praca w biurze dopuszcza także noszenie spódniczek, jednak pamiętaj, aby nie wybierać zbyt krótkich modeli.